5 tipov na (ne)tradičné veľkonočné dekorácie

5 tipov na (ne)tradičné veľkonočné dekorácie

Cítite už teplo jarných slnečných lúčov? Zaznamenali ste vôňu prichádzajúcej jari? Rozlúčte sa so zimou a privítajme teplé mesiace najvýznamnejším kresťanským sviatkom - Veľkou nocou. Ak vám ešte na dverách nevisí veľkonočné veniec alebo váš domov nie je vyzdobený tou správnou dekorácií, poradíme vám, ako na to.

 

Vyrábame veľkonočné veniec na dvere

Hlavné dvere bytu alebo domu sú "bránou" do vášho domova. Ozdobíte Ak je vencom, potešíte nielen okoloidúci. Základ venca môžu tvoriť vetvičky z brezy, ktoré zmotáme do kruhu a upevníte drôtikom, prípadne vám prácu ušetrí už hotový prútený kruh. Podľa vlastnej fantázie môžete veniec ozdobiť maľovanými vajíčkami s rôznymi motívmi, mašľami, zvieratkami či závesnú dekorácií. Ak by vám predsa len bolo ľúto hneď po Veľkej noci veniec schovať, namiesto vajíčok vyberte kvety.

37011-3_prouteny-velikonocni-venec    37011-2_prouteny-velikonocni-venec

 

Zdobíme vajcia

Zdobenie vajíčok môže historicky spadať až do praveku. Táto tradícia sa zachovala až dodnes a existuje veľa techník, ako klasickým aj netradičným spôsobom škrupinu ozdobiť.

Trblietky - radosť pre deti, pevné nervy pre rodičov

Technika, ktorá zaručene pobaví deti však nie rodičia, je použitie trblietok. Vajíčko celé (alebo len vybrané časti) namočíte do lepidla a potom ho obalíte trblietkami. Ak chcete ornamenty, štetcom naneste lepidlo do požadovaného tvaru a posypte trblietkami.

Servítková metóda

Vyberte si obrúsok s veľkonočným alebo jarným motívom, odstráňte spodné vrstvy a ponechajte si len hornú s obrázkom. Vajíčko potrite lepidlom a obrúsok na vajcia nalepte. Pre lepšie zafixovanie motívu odporúčame povrch potrieť vaječným bielkom. Ak však máte pocit, že nie ste tak zruční alebo trpezliví, kúpte si už hotová vajíčka s potlačou.

37059_velikonocni-vajicka-s-potisky-1

Náš tip

Ak fúkania vajíčok nie je práve vaša parketa alebo plánujete zdobenie s deťmi, potom oceníte tzv. "Dekoratívne vajíčka" (plastová a z polystyrénu), ktorá nerozbijete a maľovanie na ne je hračka.

 

Skrášľujeme domov

Vajíčka nazdobený, avšak premýšľate, kam s nimi?

Velikonoce na vetvičke

Prútie sme použili už na veniec. Ak nájdete hrubšie vetvičky, vložte ich do vázy a vajcia buď zaveste na mašle, alebo opatrne napichnite na konce vetvičiek. Ak použijete rôzne veľkosti vajíčok a niekoľko farieb, dosiahnete tak neuveriteľné rozmanitosti. Vázu s veľkonočnými vetvičkami môžete umiestniť na jedálenský stôl alebo do okna. V ten okamih vám do izby vpláva jar.

37071_velikonocni-vajicka-na-vetvicce

Kúzlo "zápichov"

S takzvanými zápichy ste sa už možno stretli počas sviatkov ako sú Vianoce alebo Sv. Valentín. Veľkonočné variantu získate napichnutím ozdobeného vajíčka na špajli, ktorú skrášlite veselú stužiek. Zápichom rozžiarite každý kvetináč v dome. Keď miesto vajíčka s deťmi nakreslíte zajaca, vystrihnete ho a nalepíte na špajli, budete tá najlepšia mama a otec na svete.

37074_velikonocni-vajicka-na-spejli-1

 

Klopú vám už Velikonoce na dvere? Vyrobili ste si už svoju vlastnú dekoráciu? Podeľte sa s nami o vašu radosť a pošlite nám na Facebooku vašu fotografiu. Budeme sa tešiť.

Tým LUNZO vám přeje Velikonoce plné radosti.